Co to jest fumigacja?

Usługi DDD

Co to jest fumigacja?

Eksportowanie oraz importowanie różnego rodzaju towarów nierozerwalnie wiąże się z niebezpieczeństwem przeniesienia szkodników, które stanowią zagrożenie dla produktów spożywczych oraz rodzimych roślin. W większości krajów wymagana jest więc fumigacja. Co to jest? O czym warto wiedzieć?

Fumigacja – czym jest?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym zabiegiem jest fumigacja. Co to znaczy? Dlaczego jest tak istotna? Otóż fumigacja ma za zadanie zniszczenie szkodliwych owadów oraz gryzoni przy pomocy tzw. fumigantów, czyli ciał stałych, które łatwo przechodzą w stan gazowy lub też wydzielają go pod wpływem wody. Mogą to być także łatwo parujące ciecze oraz sprężone gazy. Wybrany środek stosuje się do dezynsekcji oraz deratyzacji różnego rodzaju obiektów – pomieszczeń magazynowych, worków z żywnością, silosów, drewna, mebli, czy nawet całych domów. Co ciekawe, fumigacji poddać można nawet glebę lub kompost.

Najczęściej używanymi fumigantami są przede wszystkim chlorek i tlenek etylenu, a także dwutlenek siarki i dwusiarczek węgla wymieszany z czterochlorkiem węgla. Oprócz tego stosunkowo często korzysta się także z fosforku glinu, cyjanku wapnia czy chloropikryny. Warto wspomnieć, że w dużej mierze są to substancje szkodliwe dla człowieka, toteż fumigacja zawsze przeprowadzana jest z zachowaniem najwyższej ostrożności.

Fumigacja drewna – co należy wiedzieć?

Fumigacja drewna wykonywana jest zwykle poprzez namiotowanie, czyli zamknięcie fumigowanego obiektu w szczelnym opakowaniu, a następnie wprowadzenie do niego gazu. Taka metoda najlepiej sprawdza się przy fumigacji zarówno pojedynczych przedmiotów drewnianych, jak i mebli lub też całych budynków.

Zabiegi wykonywane na drewnianych elementach pozwalają zatrzymać rozprzestrzenianie się szkodników drewna na inne regiony świata. Wiele osób chciałoby się jednak dowiedzieć, z jakim kosztem wiąże się fumigacja drewna. Cena uzależniona jest od wielu różnych czynników, toteż najlepiej skontaktować się bezpośrednio z wybraną firmą, aby ustalić zakres prac oraz ich koszt.

Co ciekawe, fumigacji nie podlegają opakowania o grubości 6 mm lub cieńsze, a także opakowania z drewna przetworzonego lub też materiałów drewnopodobnych, które wykonane zostały z użyciem kleju, wysokiej temperatury oraz ciśnienia.

Każdy zdezynfekowany materiał posiada na sobie wypalony znak IPPC razem z informacją na temat sposobu fumigacji:

  • DB – drewno, które poddane zostało mechanicznej obróbce w celu usunięcia pozostałości kory drzewnej;
  • MB – gazowane bromkiem metylu;
  • HT – wysuszone komorowo wedle konkretnych procedur.

Coraz częściej w transporcie używa się palet plastikowych, metalowych lub też kartonowych, które nie podlegają procesowi fumigacji (tak samo jak palety ze sklejki). Warto także wiedzieć, że fumigacja drewna może okazać się pomocna w przypadku da

Fumigacja pomieszczeń – dlaczego warto?

Fumigacja pomieszczeń to metoda dezynfekcji szeroko stosowana w laboratoriach biologicznych i placówkach medycznych. Jej istotą jest przekształcenie ciekłego nadtlenku wodoru w postać mgły. Jest bardzo powszechna i nadzwyczaj skuteczna – odpowiednia do niszczenia bakterii i wirusów. Ze względu na specyficzne właściwości chemiczne zastosowanych środków, po zakończeniu procesu, w pomieszczeniu nie pozostają żadne toksyczne chemikalia. Fumigacja nadtlenkiem wodoru jest obecnie najskuteczniejszą metodą dezynfekcji po ekspozycji na COVID-19. Fumigacja pomieszczeń niesie za sobą korzyści takie jak:

  • wysoka skuteczność,
  • łatwość w dotarciu do trudno dostępnych miejsc,
  • bezpieczeństwo.

Istotny jest fakt, iż po zakończeniu fumigacji w pomieszczeniu nie pozostają chemikalia. Środek rozpada się do aktywnego tlenu i wody, będąc jednocześnie bezpiecznym dla wyposażenia pomieszczeń.

Fumigacja – skuteczna i polecana

Koniecznie należy pamiętać o tym, że fumigacja powinna być przeprowadzona przez w pełni wykwalifikowanych oraz doświadczonych specjalistów – w innym wypadku może stanowić duże zagrożenie. Dobrze jest więc wybrać taką firmę, która doskonale zna się na tym, co robi. Istotne jest, aby wszystkie czynności przeprowadzone były nie tylko w bezpieczny sposób, ale również zgodnie z przepisami.