Co to jest deratyzacja?

Usługi DDD

Co to jest deratyzacja?

Gryzonie to uciążliwe stworzenia, które pojawiają się zarówno w budynkach prywatnych, jak i przedsiębiorstwach. W przypadku wystąpienia takiego problemu zaleca się skorzystanie z usług specjalistów, którzy zajmą się deratyzacją i pozbędą się w ten sposób szkodników. Co to jest deratyzacja i co należy o niej wiedzieć? Jak przebiega cały proces?

Deratyzacja – co to jest?

Wielu z nas prawdopodobnie miało już wcześniej do czynienia ze słowem deratyzacja. Co to takiego? Otóż okazuje się, że nic innego aniżeli efektywna oraz przede wszystkim skuteczna walka z gryzoniami, którą można przeprowadzić, używając do tego celu metody mechanicznej, fizycznej, chemicznej lub też biologicznej.

Pozbycie się niechcianych szkodników jest kluczowe, bowiem są one nie tylko uciążliwe, ale również niebezpieczne. Szczury i myszy są nosicielami chorób takich jak:

  • Salmonella spp,
  • Dżuma,
  • Toksoplazmoza,
  • Escherichia coli.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest deratyzacja. Definicja to jednak nie wszystko – warto również wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzany jest proces pozbycia się gryzoni, które mogą nie tylko skazić produkty swoimi odchodami, czy zniszczyć magazynowaną żywność, ale również zdemolować instalacje w budynkach. W procesie walki ze szkodnikami duże znaczenie ma skala problemu oraz jego przyczyny – w zależności od tego podejmuje się konkretne kroki, które mają na celu usunięcie gryzoni oraz zabezpieczenie obiektu.

Deratyzacja – jak przebiega?

Wiedząc już, co to jest deratyzacja, warto poznać metody, jakie stosuje się do walki ze szkodnikami. Obecnie istnieje wiele sposobów pozwalających skutecznie zwalczyć gryzonie, nie narażając się jednocześnie na negatywne konsekwencje. Stosowane współcześnie metody dzieli się na dwie główne grupy:

  • metody fizyczne,
  • metody chemiczne.

Kluczowe jest to, aby umiejętnie korzystać ze środków, jakimi się dysponuje – nie zawsze niezbędne jest sięganie po najmocniejsze sposoby. Czym charakteryzują się wyżej wymienione metody?

Metody fizyczne

Metody fizyczne, jak można się domyślić, pozwalają na usunięcie gryzoni, nie używając do tego celu środków chemicznych. Szkodników można pozbyć się za pomocą pułapek lub wabików, które nierzadko są niezwykle mocno zróżnicowane, niczym nie przypominając standardowych pułapek. Warto pamiętać, że znacznie lepsze efekty przyniesie użycie zasadzek przez specjalistów, niż osoby, które na co dzień niewiele mają wspólnego z deratyzacją. Wynika to z fakt, iż nie sam typ pułapki czy przynęta jest kluczowy, ale również odpowiednia lokalizacja. Doświadczeni pracownicy doskonale wiedzą, jak przeprowadzać takie operacje, aby skutecznie pozbyć się problemu.

Metody chemiczne

Metody chemiczne powinny być używane jedynie przez wykwalifikowane osoby – lepiej samodzielnie nie eksperymentować z chemią, jaką są różnego rodzaju środki oraz substancje, które stosuje się, jako preparaty biobójcze. Nie da się ukryć, że jest to niezwykle skuteczny sposób na walkę ze szkodnikami – jeśli odpowiednio dobierze się środek, można mieć pewność, że wyeliminowane zostaną wszystkie niechciane gryzonie. Należy jednak zdawać sobie sprawę ze skutków ubocznych, jakie niesie za sobą ta metoda deratyzacji. Mowa tutaj o skażeniu żywności (o ile zabieg wykonywany był w pomieszczeniu, w którym znajdują się artykuły spożywcze), negatywnym wpływie na zwierzęta domowe oraz gospodarskie, a także niebezpieczeństwie w związku z dostaniem się trutki w ręce małych dzieci.

Jak wygląda deratyzacja?

Jak wygląda cały proces, jakim jest deratyzacja? Jak przebiega? Otóż usługa zwykle rozpoczyna się od inspekcji wizualnej, która ma na celu określenie skali problemu, rodzaju szkodnika, a także dobranie takiej metody, która będzie w danym przypadku najskuteczniejsza. Następnie przychodzi czas na zabezpieczenie terenu, stworzenie właściwie oznakowanych stref oraz użycie wybranej metody. Przydatne jest także stworzenie raportu, który może okazać się pomocny, jeśli pojawi się konieczności kolejnej deratyzacji.

Warto wiedzieć, że w przypadku zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz obszarów w miejscach, które są najbardziej zagrożone pojawieniem się gryzoni, deratyzację należy przeprowadzać dwa razy w ciągu roku. Cena takiej usługi zależy od gatunku szkodników oraz ich ilości. W przypadku deratyzacji myszy oraz szczurów kwota, jaką przyjdzie zapłacić, waha się od 80 do 200 złotych.

Warto zaufać specjalistom z firmy Radpol

Wiedza na temat tego, jak przebiega deratyzacja, jak często należy ją wykonywać oraz z jakim kosztem się wiąże, może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie. W przypadku pojawienia się szkodników nie warto oszczędzać, próbując samodzielnie pozbyć się nieproszonych gości. Skorzystanie z usług firmy Radpol będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale również skuteczniejsze – osoby z dużym doświadczeniem doskonale wiedzą, w jaki sposób efektywnie pozbyć się gryzoni. Aby wybrać odpowiednią metodę oraz właściwie ją zastosować trzeba mieć pojęcie na temat deratyzacji – samodzielne próby najpewniej zakończą się niepowodzeniem.