Dezynfekcja dokumentów papierowych

Usługi DDD

Dezynfekcja dokumentów papierowych

Fumigacja akt jest procesem, który ma na celu przedłużenie żywotności wszelkiego rodzaju dokumentów papierowych. Mowa tutaj zarówno o aktach, mapach, jak i księgach. Najistotniejszym zadaniem podczas dezynfekcji jest zwalczenie szkodników, drobnoustrojów, grzybów oraz bakterii, które mogą powodować zniszczenia dokumentów, czego skutkiem jest niemożność ich odczytania. Czym jednak dokładnie jest fumigacja archiwów i co warto na jej temat wiedzieć?

Fumigacja akt – na czym polega?

Fumigacja polega na odymianiu (gazowaniu) wskazanych przez klienta dokumentów – najczęściej są to akta, mapy czy księgi. Te umieszcza się w specjalnych komorach fumigacyjnych, których zadaniem jest pozbycie się szkodników mogących uszkodzić dokumenty. W tym celu komory próżniowe wypełnia się tlenkiem etylenu, który obecnie jest najczęściej stosowanym gazem. Warto jednak wiedzieć, że jeszcze do niedawna niezwykle popularny i często używany był bromek metylu, jednakże ze względu na jego zagrożenie dla środowiska (powiększanie efektu cieplarnianego) zdecydowano się zastąpić go bezpiecznymi fumigantami.

Warto również wiedzieć, że cała procedura koniecznie musi odbywać się w próżni. Co więcej, komora powinna być nie tylko w pełni sprawna, ale także wolna od nawet najmniejszych usterek – jej zadaniem jest spełniać narzucone rygorystyczne normy międzynarodowe. Chcąc mieć absolutną pewność, że dezynfekcja dokumentów papierowych przebiegnie zgodnie z planem, a same akta nie zostaną w żaden sposób uszkodzone, koniecznie powinno się korzystać z usług takich firm, których pracownicy posiadają odpowiednie przeszkolenie oraz niezbędne kompetencje. Aby konserwacja dokumentów archiwalnych dawała gwarancję pełnego wyeliminowania różnego rodzaju grzybów i drobnoustrojów, należy korzystać jedynie z właściwych substancji chemicznych. W takim przypadku nie ma mowy o niepowodzeniu lub zniszczeniu akt.

Dezynfekcja dokumentów – najskuteczniejsza metoda

Fumigacja jest niezwykle skuteczną metodą, która pozwala zdezynfekować dużą ilość dokumentów podczas jednorazowego procesu. Jedynym ograniczeniem, jakie niesie za sobą korzystanie z tego rodzaju zwalczania drobnoustrojów i grzybów, jest oczywiście pojemność komory. Ogromną zaletą, o której należy wspomnieć, jest możliwość poddania gazowaniu większości eksponatów – nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby dezynfekować papiery, dokumenty, teczki, akta, czy archiwalia. W ten sposób odgrzybianie starych książek może dać im nowe życie, co jest szczególnie istotne w przypadku niektórych, rzadkich tytułów, które chce się zachować w należytej kondycji. Warto jednak zaznaczyć, że nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku fotografii lub pergaminów – tutaj zwalczanie grzybów powinno odbywać się inną metodą, bowiem proces fumigacji mógłby okazać się szkodliwy dla dokumentów.

Obiekty poddane gazowaniu nie zostają jednak zabezpieczone przed ponownym wystąpieniem zagrożenia, dlatego warto pamiętać o ich zaimpregnowaniu lub zabezpieczeniu, tak aby zmniejszyć ryzyko takiej ewentualności.

Dezynfekcja dokumentów – ile trwa?

Fumigacja akt jest procedurą stosunkowo czasochłonną. Wynika to z konieczności bardzo dokładnego usunięcia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz pozbycia się substancji chemicznych, które stosowane są w trakcie gazowania. Jak więc najczęściej wygląda odgrzybianie starych książek?

Wszystko zaczyna się od procesu przygotowania – aby odkażanie starodruków było skuteczne, należy zwrócić uwagę na siłę skażenia dokumentów. Kolejnym krokiem jest poddanie akt oddziaływaniu substancji chemicznych, które pozwolą wyeliminować drobnoustroje oraz grzyby (czas trwania to 24-48 godzin). Po tym czasie dokumenty muszą zostać dokładnie przewietrzone w komorze fumigacyjnej, a następnie przeniesione do pomieszczenia, w którym będą poddane wietrzeniu. Przestrzeń ta musi być odpowiednio wentylowana, tak aby bez problemu pozbyć się pozostałych substancji chemicznych. Ten krok z kolei trwa zwykle 2 lub 3 doby. Cały proces gazowania zajmuje natomiast zwykle około 7 dni. Choć może się wydawać, że to długo, to należy jednak pamiętać, że zwalczanie grzybów musi być skuteczne – większe znaczenie ma więc w tym przypadku jakość i bezpieczeństwo, aniżeli czas wykonania.

Odkażanie książek – dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Fumigacja, która została przeprowadzona nie tylko zgodnie z przyjętymi normami czy standardami, ale również przepisami, gwarantuje, że w odkażanych dokumentach nie znajdują się już drobnoustroje, bakterie, ani grzyby. Co więcej, po poprawie wykonanym wietrzeniu usunięte zostają także substancje chemiczne użyte podczas gazowania. Chcąc zachować najwyższą jakość usługi, a także bezpieczeństwo – zwalczanie pleśni powinno się zlecić profesjonalistom, którzy nie tylko posiadają niezbędną wiedzę na temat tego procesu, ale również umiejętności, dzięki którym wszystko przebiegnie możliwie szybko oraz sprawnie. Wrocław jest miastem, w którym pomoc w zakresie fumigacji oferuje firma Rad-Pol mogąca pochwalić się wysokimi kwalifikacjami oraz dobrymi opiniami klientów.