Jak skutecznie pozbyć się mrówek z domu?

Usługi DDD

Jak skutecznie pozbyć się mrówek z domu?

Mrówki zwykle nie są zbyt mile widzianymi lokatorami w naszych domach. Choć kojarzone są z pracowitością, to niestety stanowią spory problem, który często nie tak łatwo rozwiązać. Ich obecność bez wątpienia może spędzać sen z powiek i zaburzać komfortowe funkcjonowanie. Ze względu na swój rozmiar, mrówki są w stanie zmieścić się niemalże wszędzie – nawet w najmniejszych zakamarkach mieszkania lub domu, dlatego też zlokalizowanie ich źródła może być dla wielu wyzwaniem. Samodzielne rozwiązanie tego problemu bywa jednak nie tylko czasochłonne, ale również nieskuteczne, toteż najlepszą decyzją jest skorzystanie z usług profesjonalistów.

Mrówki – jakie są ich rodzaje?

Mrówki, na które najczęściej można natknąć się w domu, to mrówki faraona. Gatunek ten niezwykle dobrze czuje się w pomieszczeniach charakteryzujących się dużą wilgotnością oraz wysoką temperaturą, bowiem sięgającą aż 25-30°C. Co więc, mrówki faraonki to owady, które chętnie zakładają swoje gniazda w pomieszczeniach mieszkalnych, dodatkowo szybko się rozmnażając. Szczególnie dobrze czują się w kuchni, gdzie mają łatwy dostęp do tego, co lubią najbardziej, czyli… białka i cukru. Cechują się charakterystycznym kolorem (żółtym, ciemnoczerwonym lub brązowym) oraz długością sięgającą od 2 do 4 mm. Choć to właśnie one najczęściej pojawiają się w domach, to jednak nie jest to jedyny gatunek, który można spotkać na swojej drodze. Oprócz faraonek spokój i ład domowy zaburzają także:

  • gmachówki,
  • rudnice,
  • amazonki,
  • mrówki darniowe.

Mrówki w domu – skąd się biorą?

Wiele osób może zastanawiać się, skąd właściwie biorą się mrówki w domu. Otóż okazuje się, że owady te poszukują nie tylko odpowiednich dla nich warunków do rozmnażania się, ale także kuszącego pożywienia. Celem mrówek są więc resztki jedzenia znajdujące się w koszu, nieuprzątnięte drobinki organiczne lub niezabezpieczone pojemniki zawierające żywność. Faraonki tym różnią się od innych gatunków mrówek, że swoje siedziby budują zawsze w ludzkich domostwach. Pozostałe odmiany tych owadów przychodzą z zewnątrz, czyli z lasów, pól lub polan, gdzie znajdują się ich gniazda w postaci charakterystycznych kopców. W przeciwieństwie do mrówek faraona pojawiają się w domach i mieszkaniach głównie w poszukiwaniu jedzenia, które często może zalegać w ciężko dostępnych dla człowieka miejscach. Ich niewielkie rozmiary pozwalają na bezproblemowe przedostanie się do środka nawet poprzez szczeliny lub pęknięcia znajdujące się w ścianach.

Dlaczego należy pozbyć się mrówek?

Mrówki znane są ze swojej pracowitości. Powszechnie uważa się je za pożyteczne owady, bowiem nie tylko porządkują las, czy oczyszczają ściółkę leśną, ale również spulchniają glebę czy przenoszą nasiona. W kuchni jednak są absolutnie nieprzydatne, a wręcz niechciane i zbędne. Nie bez powodu stanowią spory problem i utrudniają codzienne życie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że niszczą jedzenie – pozostawione na blacie kuchennym resztki nie będą nadawały się już do spożycia. Co więcej, łatwo w takim przypadku o rozsiewanie bakterii oraz wirusów, dlatego obecność nawet jednej mrówki powinna być dla domowników sygnałem alarmowym. Wiele osób w takiej sytuacji próbuje samodzielnie wyeliminować problem w postaci mrówek, jednakże starania te najczęściej kończą się fiaskiem. Najlepszym sposobem jest więc skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy posiadają nie tylko niezbędną wiedzę, ale również odpowiednie umiejętności, dzięki którym z łatwością uporają się z uciążliwym dla domowników problemem.

Domowe sposoby zwalczania mrówek

Ci, którzy przed skorzystaniem z usług specjalistów wolą najpierw spróbować swoich własnych sił w walce z mrówkami, mogą wykonać kilka prostych kroków. Należy jednak pamiętać, że to właśnie dezynsekcja jest najskuteczniejszą metodą – niemniej jednak wymaga podjęcia inicjatywy, czyli znalezienia odpowiednich specjalistów, którzy zajmą się niechcianymi lokatorami, umówienia spotkania, a także opłacenia takiej usługi. Nic więc dziwnego, że część osób woli stoczyć walkę z mrówkami na własną rękę. Z pewnością warte wypróbowania są domowe sposoby, które nie tylko nie wymagają żadnego wkładu finansowego, ale również pozwalają rozpocząć pracę nad eliminacją owadów natychmiastowo. Warto jednak liczyć się z tym, że tradycyjne metody mogą nie przynieść takich rezultatów, na jakie liczą domownicy. Często bowiem zdarza się, że podjęte działania nie zaowocują absolutnie żadnym efektem. Co jednak szkodzi, aby spróbować? 

Na samym początku należy zacząć od przejrzenia mieszkania i posprzątania resztek zalegającego jedzenia. Niezbędne będzie również zabezpieczenie koszy na śmieci, a także otwartych lub nieszczelnych pojemników na pożywienie. Dobrym pomysłem mogą więc być gruntowne porządki. Dodatkowo warto pokusić się o umieszczenie na drodze mrówek substancji takich jak sok z cytryny, ocet, czy płyn do naczyń. Niektórzy stosują też wazelinę lub terpentynę, a nawet przyprawy takie jak pieprz, sól, czy aromatyczne zioła. W przypadku jeśli wyżej wymienione metody nie zdadzą egzaminu, konieczne będzie zgłoszenie się do specjalistów po profesjonalną pomoc. Choć ta oczywiście będzie wiązała się z kosztem, to jednak doświadczone osoby będą w stanie pozbyć się problemu szybko i skutecznie, tak aby domownicy ponownie mogli poczuć się swobodnie w swoim własnym domu.

Najskuteczniejsza metoda zwalczania mrówek

Dezynsekcja to bez wątpienia najskuteczniejsza metoda pozbycia się domowych szkodników – niezależnie od tego, czy są to karaluchy, pchły, pluskwy czy wyżej wspomniane mrówki. Czasem nie warto zaprzątać sobie głowy i oddać sprawę z ręce doświadczonych osób, które dysponują odpowiednimi środkami pozwalającymi wyeliminować owady. W jaki sposób zwalcza się szkodniki? Wyróżnia się:

  • dezynsekcję chemiczną – pozwalającą pozbyć się mrówek używając do tego celu środków chemicznych,
  • dezynsekcję fizyczną – polegającą na użyciu gorącego powietrza, pary wodnej, promieniowania UV lub szronu,
  • metodę mechaniczną – sprowadzającą się do specjalistycznego czyszczenia mebli oraz przedmiotów.

Celem dezynsekcji jest nie tylko pozbycie się samych mrówek, ale przede wszystkim wyeliminowanie gniazda. Nie warto pozwalać, aby inwazja tych owadów spędzała domownikom sen z powiek – decydując się na fachowców można mieć pewność, że problem zostanie rozwiązany nawet w przeciągu kilku godzin.