Szkodniki w więźbie dachowej

Usługi DDD

Szkodniki w więźbie dachowej

Konstrukcje dachowe stosunkowo często są siedliskiem szkodników. Koniecznie należy jednak pamiętać, aby w takiej sytuacji możliwie najszybciej przystąpić do eliminacji nieproszonych gości. Owady, które przez dłuższy czas przebywają w elementach więźby, sprawiają, że ta traci swoją wytrzymałość, wobec czego przestaj w odpowiedni i należyty sposób pełnić swoją funkcję. W takim przypadku niezbędna będzie pomoc specjalistów i fumigacja więźby dachowej.

Szkodniki drewna – co warto wiedzieć?

Więźba dachowa, a konkretnie jej elementy, powinny zostać zabezpieczone przed szkodnikami jeszcze przed montażem. Niestety po jakimś czasie od wykonania tego zabiegu owady i tak mogą pojawić się w drewnie. Konieczne jest więc regularne kontrolowanie stanu więźby i choć w początkowej fazie istnienia szkodników trudno będzie zauważyć ich obecność, to jednak warto zwrócić uwagę na pewne symptomy, które mogą świadczyć o ich żerowaniu. W późniejszej fazie szkodniki drewna zostawiają już po sobie widoczne ślady, czyli przede wszystkim nadgryzienia, czy wydrążone korytarze. Co więcej, stosunkowo łatwo natknąć się również na obecność larw oraz dorosłych osobników (na poddaszu lub strychu).

Drewniany dach a szkodniki – co niszczy elementy więźby dachowej?

Większość osób myśli, że za niszczeniem konstrukcji dachowych stoją korniki i termity. Okazuje się jednak, że w obrobionym drewnie nie bytuje ani kornik, ani termit. Ten pierwszy jest szkodnikiem fizjologicznym w leśnictwie, bowiem to właśnie on jest odpowiedzialny za obumieranie drzew. W żaden sposób nie jest jednak groźny dla drewna budowlanego. Ten drugi z kolei, choć faktyczne jest szkodnikiem żerującym w drewnie obrobionym, to do egzystencji potrzebuje wilgotności powietrza na poziomie około 98%, co sprawia, że w warunkach klimatycznych panujących w Polsce, wyklucza się go jako szkodnika drewna. Jakie owady kryje więc w sobie konstrukcja dachu?

Najczęściej spotykanymi osobnikami, które jednocześnie czynią największe szkody, są:

  • spuszczel pospolity – owad o ciemnym kolorze, którego długość nie przekracza 2 cm. Szczególnie łatwy do dostrzeżenia w upalne dni. Za najpoważniejsze szkody odpowiedzialne są jego larwy, które potrafią drążyć otwory o przekroju kilku milimetrów, pozostawiając za sobą zwartą masę mączki drzewnej oraz własnych odchodów;


  • kołatek domowy – nieco mniejszy od spuszczela pospolitego żeruje w drewnie zarówno iglastym, jak i liściastym. O jego obecności świadczą idealnie okrągłe otwory o średnicy do nawet 2 milimetrów. Często okazuje się, że belka może z zewnątrz nie przejawiać żadnych objawów degradacji, choć w środku jest zupełnie zniszczona. Najlepszym sposobem oceny jej stanu jest opukiwanie poszczególnych części. Stłumiony dźwięk oznacza, że niezbędna może być fumigacja więźby dachowej.

Zwalczanie szkodników drewna za pomocą gazowania

Gazowanie więźby dachowej (inaczej fumigacja) polega na zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które pozwolą wyeliminować szkodniki w każdym stadium ich rozwoju – mowa tutaj więc zarówno o dorosłych osobnikach, larwach, jak i jajach. Odpowiednio dobrane preparaty sprawiają, że zabieg ten jest nie tylko niezwykle skuteczny, ale również bezpieczny dla obiektów i materiałów poddanych odkażaniu. Gaz przenikający przez fumigowane obiekty z łatwością umożliwia pozbycie się niechcianych lokatorów w postaci owadów.

Zwalczanie szkodników drewna odbywa się często poprzez namiotowanie, czyli szczelne zabezpieczenie budynku, który docelowo ma zostać odkażony. Dzięki temu zastosowane substancje chemiczne nie wydostaną się na zewnątrz, co gwarantuje skuteczność usługi. Koniecznie należy jednak pamiętać, żeby korzystać jedynie z usług specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Duża wiedza i doświadczenie sprawiają, że zwalczanie szkodników drewna odbędzie się możliwie szybko oraz sprawnie. Firmą, która oferuje wysokiej jakości usługi w mieście Wrocław jest Rad-Pol. Specjaliści zaopatrzeni w odpowiednie środki poradzą sobie z każdym problemem.