Gazowanie szkodników drewna w domach drewnianych i zabytkach

Usługi DDD

Gazowanie szkodników drewna w domach drewnianych i zabytkach

Gazowanie szkodników drewna w domach drewnianych i zabytkach

Drewno bez wątpienia jest takim elementem konstrukcyjnym, który niezwykle często pojawia się nie tylko w domach, ale również w zabytkowych budowlach. Spowodowane jest to przede wszystkim jego trwałością, wytrzymałością, a także efektownym wyglądem. Niestety drewno narażone jest również na działalność szkodników, które niszczą wykonane z tego materiału domy i zabytki. W takim przypadku rozwiązaniem jest gazowanie szkodników drewna, czyli fumigacja.

Czym jest fumigacja zabytków?

Fumigacja to nic innego jak jedna z metod pozwalających na zwalczanie szkodników, takich jak owady i gryzonie. Do tego celu specjaliści używają substancji nazywanych fumigantami. Jeszcze jakiś czas temu do fumigacji używany był bromek metylu, jednakże ze względu na swoją szkodliwość, w wielu krajach zastąpiono go fosforowodorem. Co istotne, zwalczanie szkodników można przeprowadzić za pomocą gazu, pary, a także dymu.

Gazowanie ze względu na swoją skuteczność, a także bezinwazyjność jest zabiegiem szczególnie popularnym w sektorach takich jak:

  • przemysł drzewny i budowlany,
  • transport krajowy i międzynarodowy,
  • rolnictwo.

Fumigację bardzo często stosuje się również w przypadku dokumentów, aktów oraz archiwaliów, które podobnie jak drewniane budowle, także są podatne na ataki szkodników.

Jakie zalety niesie za sobą gazowanie szkodników drewna?

Jeśli fumigacja przeprowadzana jest w odpowiedni sposób, to używane substancje gazowe są w stanie wypełnić całą dostępną przestrzeń, co z kolei sprawia, że owady nie są w stanie uniknąć działania fumigantów.

Co ważne, podczas fumigacji używane są takie substancje, które wpływają na wszystkie stadia rozwojowe szkodników drewna. Mowa tutaj zarówno o jajach, larwach, poczwarkach, jak i oczywiście postaciach dorosłych.

Choć duża część owadów jest w stanie wstrzymać oddech chcąc obronić się przed wdychaniem szkodliwego dla nich gazu, to jednak utrzymujące się przez dłuższy czas odpowiednie stężenie substancji pozwoli pozbyć się wszystkich znajdujących się w pomieszczeniu szkodników.

Fumigacja kościołów – co warto wiedzieć?

Bez wątpienia kościoły to w dużej mierze cenne zabytki, które należy zachować dla kolejnych pokoleń. Chcąc jednak, aby przetrwały przez wiele kolejnych lat, wypada skupić się na wyeliminowaniu szkodliwych dla nich czynników zewnętrznych, czyli między innymi szkodników drewna. Najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianych lokatorów w postaci owadów jest fumigacja kościoła.

Zabytkowe kościoły pełne są drewna narażonego na atak szkodników. Co więcej, niektóre kościoły całkowicie wykonane są z tego materiału. W przypadku kiedy żerujące szkodniki naruszą elementy konstrukcyjne budynku, może się okazać, że ten nie będzie w stanie wytrzymać obciążeń, co z kolei doprowadzi do zawalenia. Drewniane elementy, które stały się miejscem bytowania szkodników, z czasem ulegają coraz większym uszkodzeniom, wobec czego stają się wrażliwe na każdy dotyk. Koniec końców często zdarza się, że potrafią się one samoistnie rozsypać.

Niekiedy ciężko jest nawet zauważyć, jakoby z drewnianymi przedmiotami coś było nie tak – szkodniki żerują w ich wnętrzu, toteż elementy te z zewnątrz mogą wyglądać absolutnie normalnie. Aby jednak pozbyć się niechcianych owadów, niezbędna będzie fumigacja kościoła.

Fumigacja domu – na czym polega?

Fumigacja domu stanowi uniwersalną metodę pozwalającą zwalczyć szkodniki żerujące w drewnie. Z powodzeniem można stosować ją w domach drewnianych, jak i murowanych. Gazowanie domów drewnianych umożliwia pozbycie się różnego rodzaju szkodników drewna, także tych najbardziej popularnych, czyli spuszczela pospolitego i kołatka domowego.

Co ciekawe, fumigacja domu może być stosowana w przypadku zarówno drewna iglastego, jak i liściastego. Żadnego problemu nie stanowi więc gazowanie więźby dachowej, stropów, schodów, tarasów, a nawet całych domów murowanych i drewnianych. Możliwa jest także fumigacja mebli.

Dobrze jest pamiętać, aby zabieg gazowania zlecać jedynie profesjonalistom, którzy posiadają duże doświadczenie w swojej branży. Kluczowe jest zachowanie wszelkich procedur bezpieczeństwa, a także korzystania z najlepszego, najbardziej profesjonalnego sprzętu, jaki jest dostępny.

Firma Rad-Pol funkcjonująca na terenie miasta Wrocław na skutek niezliczonej ilości przeprowadzonych zabiegów gazowania, zyskała wartościowe doświadczenie i wiedzę, która niezbędna jest, aby oferować najwyższej klasy usługi – zarówno jeśli celem jest fumigacja kościołów, zabytków, jak i zwykłych drewnianych domów.

Ile kosztuje fumigacja domu i jak się ją przeprowadza?

Cena gazowania domu zależna jest od wielu czynników, dlatego koszt takiej operacji również jest zmienny. Firma Rad-Pol wycenia swoje usługi po dokonaniu dokładnej analizy, która uwzględnia takie kwestie, jak materiał, na bazie którego powstał budynek, jego kształt, kubaturę, termin realizacji, rodzaj gazu i poziom stężenia. Choć zmiennych już jest całkiem sporo, to dalej wciąż nie wszystkie czynniki, które mają znaczenie przy ustalaniu kwoty za wykonanie usługi. Nie da się więc jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje fumigacja domu.

Gazowanie szkodników drewna w domu może trwać od 7 do 21 dni i zależy przede wszystkim od rozmiarów budynku, jego kubatury, a nawet pogody. Fumigacja składa się z trzech etapów, czyli:

  • zabezpieczenia obiektu,
  • gazowania,
  • odwietrzenia i zdjęcia zabezpieczeń.

Pierwszy etap polega na zabezpieczeniu domu za pomocą odpowiedniej folii – ma to na celu zapobiec wydostawaniu się gazu poza budynek. Proces ten trwa najczęściej od jednego do kilku dni. Następnie odbywa się wprowadzenie do budynku fumigantu, a także zamknięcie obiektu na określony czas. Warto pamiętać, że od tego momentu, aż do etapu wietrzenia, nie będzie można już wejść do domu. Pracownicy muszą odpowiednio przewietrzyć obiekt, zanim zdecydują się oddać dom do użytku. Niezbędne jest zmierzenie stężenia gazu za pomocą odpowiednich mierników oraz zdemontowanie elementów zabezpieczających. Niezależnie od tego, czy jest to fumigacja kościoła, czy drewnianego domu – procedura ta wygląda najczęściej bardzo podobnie i pozwala skutecznie pozbyć się szkodników