Jak gazować zboże?
Jak gazować zboże?
Magazyny zbożowe to miejsca wprost idealne dla rozwoju szkodników. Z racji na to, że żerujące w zbożu owady rozmnażają się niezwykle szybko, najskuteczniejszą metodą ich eliminacji okazuje się być gazowanie, czyli inaczej fumigacja. Podczas tego procesu szkodniki zwalczane są przy pomocy substancji chemicznych, które są w stanie zapobiec stratom spowodowanym przez przebywające w zbożu owady. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby gazowanie przeprowadzone zostało niezwłocznie po odkryciu szkodników.
Gazowanie fosforowodorem – co warto wiedzieć?
Dzięki temu, że fosforowodór to gaz nieco cięższy od powietrza, podczas fumigacji nie ocieka on do góry, lecz opada na znajdujące się w magazynie ziarno, penetrując je w dół. Oznacza to więc, że bardzo szybko jest w stanie znaleźć się między wszystkimi ziarnami znajdującymi się w danym miejscu. W jaki jednak sposób ten środek do gazowania zboża jest w stanie poradzić sobie ze szkodnikami? Okazuje się bowiem, że owady podczas oddychania pobierają go wraz z tlenem.
Fosforowodór to narzędzie niezwykle skuteczne w walce ze szkodnikami. Oddziałując na ich układ oddechowy, powoduje śmierć wszystkich owadów, które poddane były działaniu gazu. Co ciekawe, środek ten dostępny jest na rynku pod wieloma postaciami. Tabletki do gazowania zboża, koce, czy pasy to niektóre z nich.
Jak gazować zboże?
Wiele osób może się zastanawiać, w jaki sposób przebiega gazowanie zboża. Otóż pierwszym etapem jest inspekcja przeznaczonych do fumigacji pomieszczeń, a także zaplanowanie całej pracy. Kolejnym krok to uszczelnienie miejsca, w którym odbędzie się gazowanie – warto jednak wiedzieć, że metod pozwalających uszczelnić pomieszczenie jest wiele i najczęściej są one dobierane indywidualnie w zależności od tego, w jakim obiekcie przeprowadzana będzie fumigacja. Najczęściej jednak jest to przykrycie całego obiektu folią, a także odpowiednie zabezpieczenie go, tak aby postronne osoby nie mogły dostać się do środka. Należy bowiem pamiętać, że w celu zachowania najwyższych środków ostrożności, na terenie gazowanego obiektu nie mogą znajdować się osoby niebiorące udziału w usłudze.
Po wykonaniu wszystkich wyżej wspomnianych kroków można przejść do właściwej fumigacji, czyli rozmieszczenia opakowań z odpowiednimi substancjami (często wykorzystywane są tabletki do gazowania zboża), które zamienią się w niebezpieczny dla szkodników gaz. Po zakończeniu tego procesu rozpoczyna się odwietrzanie, podczas którego zdejmuje się folię oraz otwiera drzwi i okna. Jak można się domyślić, celem jest pozbycie się gazu z fumigowanych pomieszczeń. Etap ten trwa dopóty, dopóki stężenie wykorzystanego środka będzie na tak niskim poziomie, iż stanie się on niewykrywalny. Co ciekawe, poziom stężenia w pomieszczeniu musi zostać dokładnie zbadany po przeprowadzeniu usługi, jaką jest gazowanie zboża. Przepisy mówią o poziomie w wysokości 0,01 ppm. Specjaliści muszą również pamiętać o sporządzeniu wszystkich wymaganych protokołów.
Po wykonaniu wyżej przytoczonych kroków budynek może zostać oddany do normalnego użytkowania. Od teraz przybywanie w nim jest w pełni bezpieczne.
Czy gazowanie fosforowodorem jest skuteczne?
Fumigacja to niezwykle skuteczna metoda pozwalająca na gazowanie zboża. Tabletki umożliwiające pozbycie się problemu, bez problemu można dostać na rynku. Warto jednak pamiętać, że skuteczne gazowanie to takie, które wykonane zostało przez fachowca posiadającego nie tylko doświadczenie w swojej branży, ale również niezbędną wiedzę, dzięki której proces ten jest nie tylko bezpieczny, ale także niezawodny.
Jakie szkodniki pozwala zwalczyć gazowanie? Mowa tutaj przede wszystkim o owadach, takich jak:
- wołek zbożowy,
- wołek ryżowy,
- trojszyk ulec,
- rozkruszek,
- mól ziarniak,
- mklik mączny,
- i wiele, wiele innych…
Czy środek do gazowania zboża jest bezpieczny?
Gazowanie fosforowodorem jest metodą całkowicie bezpieczną, która absolutnie nie wpływa na materiał poddawany fumigacji. Nie należy więc obawiać się zmiany smaku, zapachu, czy też jakichkolwiek innych właściwości zboża. Po zakończonym procesie gazowania środek jest usuwany do atmosfery, przez co nie stanowi żadnego zagrożenia ani w przypadku ludzi, ani w przypadku zwierząt.
Gazowanie może być niebezpieczne jedynie wtedy, kiedy zatrudniona do tego zadania ekipa nie zachowa odpowiednich środków bezpieczeństwa. Warto więc stawiać jedynie na odpowiedzialnych i polecanych fachowców. Firma Rad-Pol, która swoje usługi oferuje na terenie miasta Wrocław, gwarantuje bezpieczeństwo oraz skuteczność przeprowadzonej fumigacji.