Jak zabezpieczyć drewno przed szkodnikami?

Usługi DDD

Jak zabezpieczyć drewno przed szkodnikami?

Jak zabezpieczyć drewno przed szkodnikami?

Drewno jest pożywieniem wielu różnych szkodników. Bez podjęcia odpowiednich działań elementy wykonane z tego tworzywa prędzej czy później staną się pożywką dla drewnojadów, które to powoli, lecz skutecznie, będą doprowadzać do niszczenia się surowca. Okazuje się jednak, że właściwe zabezpieczenie drewna może znacznie wydłużyć jego żywotność. Jak i czym zabezpieczyć drewno przed szkodnikami? Która z metod sprawdzi się w tym celu najlepiej?

Jak chronić elementy drewniane?

Choć istnieje wiele metod impregnacji drewna, to jednak ciężko o taką, która będzie na tyle uniwersalna, by móc zastosować ją w absolutnie każdym przypadku. Jest to spowodowane przede wszystkim zbyt dużą różnorodnością gatunków owadów powodujących szkody w drewnie, jak i stopniem jego uszkodzenia, jakością, wilgotnością, czy nawet dostępnością danego elementu. Jak więc rozpocząć walkę z niechcianymi lokatorami zamieszkującymi drewniane elementy? Otóż na samym początku należy zidentyfikować szkodniki drewna, umiejscowienie uszkodzeń, a także nasilenie szkód. Dzięki temu będzie można wybrać odpowiednią metodę zwalczania zarówno samych szkodników, jak i skutków ich działalności w danym miejscu. 

Warto być świadomym tego, że różne gatunki posiadają swoje własne wymagania odnośnie idealnego środowiska do życia. Oznacza to więc, że skuteczne zwalczanie to nie tylko pozbycie się owadów niszczących drewno, ale również zniechęcenie ich do ponownego zasiedlenia. Co ciekawe, pozbycie się szkodników mebli jest zwykle łatwiejsze, aniżeli zlikwidowanie tych owadów, które za cel obrały sobie drewno konstrukcyjne.

Zabezpieczenie drewna – o czym warto pamiętać?

Niezwykle ważna jest profilaktyka, bowiem to właśnie dzięki niej możliwa jest odpowiednia ochrona drewna przed jego szkodnikami. O czym warto pamiętać, chcąc unikać stwarzania korzystnych warunków dla rozwoju owadów?

  • Zabezpieczenie budynku przed wilgocią,
  • częste wietrzenie,
  • unikanie prania oraz suszenia w pomieszczeniach mieszkalnych.

To jednak nie wszystko – nie można bowiem zapomnieć o tym, jak istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie drewna metodami chemicznymi. Warto również pamiętać, że chcąc używać materiału pochodzącego z rozbiórki do wznoszenia nowych budynków, konieczna jest fumigacja drewna.

Jak zwalczyć szkodniki drewna? Skuteczna impregnacja

Impregnacja to nic innego jak zabezpieczenie materiału przed niepożądanym działaniem pleśni, owadów, wilgoci oraz wielu innych czynników. Metod pozwalających wyeliminować drewnojady jest sporo, a każda z nich ma swoje plusy i minusy.

Impregnację drewna dzieli się na powierzchniową i głęboką. Ta pierwsza polega na zastosowaniu takich środków chemicznych, które nie tylko działają owadobójczo, ale również ochronią drewno przed rozwojem grzybów. Metody powierzchniowe sprawdzają się jednak głównie w przypadku, kiedy możliwe jest powtórzenie procesu impregnacji, a sam impregnowany element nie jest wyjątkowo bardzo narażony na działanie szkodników.

Z kolei środki użyte do impregnacji głębokiej są w stanie wnikać w drewno o wiele głębiej niż w przypadku zastosowania metody powierzchniowej. Te kroki podejmuje się jednak najczęściej wtedy, kiedy istnieje duże ryzyko, że szkodniki szczególnie zainteresują się danym elementem drewnianym.

Inne metody pozwalające zwalczać szkodniki drewna

Kiedy wyżej wspomniane środki nie są wystarczające, można sięgnąć po bardziej zaawansowane techniki radzenia sobie z problemem, jakim są drewnojady. Wyjściem w takim przypadku jest fumigacja drewna, czyli jego gazowanie. Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla drewnianego elementu. Choć jeszcze do niedawna używane było przede wszystkim w przypadku mebli, to obecnie fumigacji można poddać nawet cały budynek.

Gazowanie jest doskonałą metodą, która pozwala wyeliminować różne gatunki szkodników (najczęściej spotykane to spuszczel pospolity oraz kołatek domowy). To właśnie szczególnie w ich przypadku fumigacja okazuje się najbardziej sensownym rozwiązaniem – zarówno jeden, jak i drugi gatunek jest bardzo odporny i z łatwością może siać spustoszenie wszędzie tam, gdzie znajduje się drewno do budowy lub też jakiekolwiek inne elementy drewniane.

Zwalczanie szkodników – Wrocław

Każdy, kto podejmuje się zwalczania szkodników, chciałby, aby zadanie to zostało wykonane sprawnie i skutecznie. Warto więc korzystać z usług takich specjalistów, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie oraz umiejętności pozwalające wykonać fumigację w bezpieczny sposób.

Choć usługa to znana jest przede wszystkim przedsiębiorcom, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie takiej potrzeby, korzystały z niej również osoby indywidualne, które mają problem ze szkodnikami w swoim własnym domu. Firma Rad-Pol oferuje wysokiej jakości usługi w korzystnej cenie. Fachowcy z odpowiednią wiedzą skutecznie poradzą sobie z wyeliminowaniem niechcianych lokatorów zamieszkujących drewno. Rad-Pol swoje usługi oferuje na terenie miasta Wrocław, wyciągając do klientów pomocną dłoń.