Jak przebiega fumigacja?

Usługi DDD

Jak przebiega fumigacja?

Fumigacja, czyli gazowanie, jest niezwykle skuteczną metodą, pozwalającą pozbyć się szkodników, które za cel objęły sobie atakowanie drewna czy zboża. Warto wiedzieć, że proces fumigacji jest jednak nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny dla materiału odkażanego.

Fumigację stosuje się bardzo często do zwalczania szkodników takich jak spuszczel pospolity czy kołatek domowy. Jak przebiega fumigacja i co warto wiedzieć na jej temat? Czy fumigacja fosforowodorem jest niebezpieczna?

Czym dokładnie jest proces fumigacji?

Choć istnieje wiele metod fumigacji, to jedną z najpopularniejszych jest taka, która polega na zamknięciu danego obiektu w szczelnym namiocie lub komorze, a następnie wtłoczeniu do niego gazu pod ciśnieniem. W przypadku, kiedy fumigacji należy poddać cały budynek, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie obiektu przed fumigacją.

Wiele osób może zastanawiać się, jakie w zasadzie są zalety tego sposobu gazowania. Otóż warto wiedzieć, że fumigacja jest połączeniem szybkości z najwyższą skutecznością, a substancje do niej użyte mogą dotrzeć do wszystkich, nawet tych najmniejszych zakamarków. To z kolei sprawia, że możliwe jest pozbycie się wszelkich insektów oraz ich larw. Nie należy jednak zapominać, że zastosowane podczas procesu fumigacji gazy są trujące, toteż niezbędne jest, aby zarówno mieszkańcy, jak i zwierzęta opuścili budynek na czas całej procedury. Z kolei to jak długo będzie ona trwała, zależy m.in. od temperatury, a także stopnia wilgotności.

Gdzie ma zastosowanie fumigacja fosforowodorem?

Fumigację stosuje się w wielu różnych sektorach, czyli m.in. w:

  • rolnictwie oraz przetwórstwie,
  • transporcie,
  • budownictwie,
  • hotelarstwie,
  • archiwizacji dokumentów.

Proces fumigacji pozwala szybko wyeliminować szkodniki drewna, które atakują nie tylko meble, ale również:

  • obiekty sakralne,
  • domy,
  • palety,
  • skrzynie,
  • klatki.

Warto wiedzieć, że możliwa i często stosowana jest również fumigacja ziaren i zbóż, a także produktów rolno-spożywczych, silosów, czy nawet naczep samochodowych. Zastosowane podczas fumigacji gazy mogą bez problemu przeniknąć zarówno przez farbę, jak i lakier, który pokrywa powierzchnię drewna.

Istotny jest jednak fakt, że gazowanie może być przeprowadzone jedynie przez wyspecjalizowane osoby, które będą w stanie zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej fumigacji drewniane obiekty zachowają swoją trwałość i piękno o wiele dłużej.

Jak przebiega fumigacja?

Fumigacja najczęściej odbywa się w czasie od 10 do 14 dni, jednak kluczowe znaczenie ma w tym przypadku temperatura oraz wilgotność powietrza. Jak przebiega fumigacja?

Pierwszym krokiem jest zawsze rozpoznanie obiektu, a także bardzo dokładne uszczelnienie go. Foliowanie fumigowanego obiektu jest niezwykle ważne – nie można doprowadzić do przepuszczenia fumigantu. Dzięki odseparowaniu obiektu możliwe jest zapewnienie skutecznego działania substancji, które zostaną użyte, aby pozbyć się szkodników.

Co ważne, w przypadku zwalczania drewno-jadów obiekt musi być nie tylko wyłączony z użytku, ale również zostać odpowiednio oznakowany – wszystko to w celu zapewnienia ochrony osobom postronnym. Dopiero po pozbyciu się owadów, budynek może zostać otworzony przez specjalistów. Przed odbiorem lokalu niezbędne jest także wietrzenie wszystkich pomieszczeń, tak aby przebywanie w nich nie stanowiło żadnego zagrożenia. Warto bowiem pamiętać, że gazowanie fosforowodorem, choć jest niezwykle skuteczne, to dla ludzi i zwierząt jest równie niebezpieczne. W przypadku prawidłowo przeprowadzonej fumigacji nie należy się jednak niczego obawiać – specjaliści przygotują obiekt tak, aby nie istniała możliwość zatrucia się fosforowodorem.

Fumigacja fosforowodorem – dlaczego warto postawić na specjalistów?

Gazowanie fosforowodorem może być niebezpieczne, jeśli nie zostanie wykonane przez w pełni wyspecjalizowane osoby. Fumigant ten z łatwością niszczy szkodniki w ciągu kilku dni, prowadząc do paraliżu i zakłócając funkcje oddechowe. Co więcej, jest to łatwopalny związek chemiczny, dlatego preparatów nie należy nigdy zwilżać wodą, gdyż takie postępowanie może doprowadzić do wybuchu lub pożaru.

Jeśli chcemy, aby przebieg fumigacji był bezpieczny, warto postawić na sprawdzoną firmę. Przykładem takiej jest Rad-Pol działający w mieście Wrocław, który pozwoli na szybkie i skuteczne pozbycie się szkodników.