Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji?

Usługi DDD

Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji?

Dezynsekcja to nic innego jak zwalczanie szkodników – można tego dokonać różnymi metodami. Najpopularniejsze z nich to bez wątpienia opryskiwanie, zamgławianie oraz opylanie. Zastosowanie tych sposobów powoduje nanoszenie na dezynsekowane powierzchnie danych substancji, np. płynu lub mgły. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że środek ten w żadnym razie nie pozostaje neutralny dla ludzi – zawiera w sobie truciznę, toteż koniecznie korzystając z takich rozwiązań, powinno się zachować szczególną ostrożność.

Szykowanie mieszkania do dezynsekcji zależy przede wszystkim od zastosowanej techniki i narzędzi. Większość środków wymaga zabezpieczenia produktów spożywczych i przedmiotów, które bezpośrednio stykają się z naszym ciałem – mowa tutaj na przykład o szczoteczkach do zębów czy ręcznikach.

W niektórych sytuacjach, gdy populacja owadów jest bardzo duża, konieczne jest opuszczenie mieszkania na jeden dzień. Jest to wymagane z racji na wykorzystywanie bardzo silnych środków dezynsekcyjnych. Nie należy się jednak niczego obawiać, klient zostanie o tym wcześniej informowany tak, aby proces dezynsekcji był jak najbardziej efektywny i przy tym jak najmniej uciążliwy.

Zalecenia dotyczące opryskiwania i zamgławiania

Opryskiwanie i zamgławianie przeprowadza się zwykle przy usuwaniu karaluchów, prusaków oraz mrówek, czyli najpopularniejszych szkodników, na jakie można natknąć się w domach i mieszkaniach. W jaki sposób usprawnić ten zabieg? Otóż warto przede wszystkim:

  • dokładnie obejrzeć miejsce poddawane dezynsekcji, sprawdzając przy tym, gdzie występuje największa ilość szkodników;
  • umożliwić fachowcom swobodny dostęp do miejsc, w których zagnieździły się szkodniki (odsuwając sprzęty w trudniej dostępnych miejscach);
  • zdemontować cokoły, ozdobne listwy, a także udostępnić rury i rurki;
  • usunąć wszelkie produkty spożywcze i wynieść je poza dezynsekowane pomieszczenie (w przypadku, jeśli całe mieszkanie zostaje poddane dezynsekcji, powinno się zabezpieczyć wspomniane produkty, najlepiej pakując je w próżniowe pojemniki);
  • zabezpieczyć sztućce, szczoteczki do zębów, ręczniki oraz wszystkie inne przedmioty higieny osobistej, a także ubrania i dziecięce zabawki;
  • schować miski z pokarmem dla zwierząt;
  • opróżnić szafkę pod zlewozmywakiem, gdyż jest ona miejscem, które przyciąga największą liczbę szkodników (ze względu na wilgoć i bliskość odpadów);
  • odłączyć urządzenia elektryczne od zasilania.

O czym należy pamiętać po przeprowadzonej dezynsekcji?

Po dezynsekcji powinno się opuścić mieszkanie na około 2 godziny, tak aby preparat mógł się rozejść, osadzić, a następnie wyschnąć. Dobrze jest również pamiętać o tym, aby po zakończonym zabiegu uchylić lekko okna, natomiast po upłynięciu wspomnianych dwóch godzin – otworzyć je na pełną szerokość i dokładnie przewietrzyć pomieszczenie lub cały lokal.

W celu zachowania higieny, wszystkie powierzchnie, które będą miały kontakt z żywnością, należy dokładnie umyć. Mowa tutaj o zlewie, blatach kuchennych, stole, półkach na jedzenie oraz wszelkich innych miejscach. Co więcej, wszystkie folie, które przykrywały żywność czy środki higieniczne podczas dezynsekcji, powinno się natychmiast wyrzucić. 

W przypadku posiadania dzieci raczkujących w domu należy umyć podłogi i blaty meblowe, których najmłodsi mogliby dotykać. Preparat powinien zostać tylko w miejscach, gdzie znajdują się szkodniki, jednak w żadnym wypadku nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z człowiekiem.

Do umycia dezynsekowanych powierzchni nie jest wymagany żaden specjalistyczny środek – wystarczy zwykły detergent dostępny w dowolnym sklepie i woda. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że nie należy dezynsekować szafek z żywnością, piekarników, lodówek, spiżarni ani innych miejsc, w których przechowuje się żywność.

Żelowanie – jedna z metod zwalczania szkodników

Powyższe zalecenia nie odnoszą się jednak do żelowania, czyli jednej z najmniej uciążliwych metod dezynsekcji, czyli zwalczania karaluchów, prusaków i mrówek. W przeciwieństwie do tradycyjnego rozpylania trucizn żelowanie polega na wyłożeniu specjalnego żelu, który jest atrakcyjny dla szkodników ze względu na swój skład. Owady chętnie pobierają jego cząstki i dzielą się nim z innymi, co prowadzi do stopniowego zmniejszenia liczby szkodników i ostatecznie do ich zniknięcia.

Żel układany jest w pobliżu miejsc, gdzie szkodniki występują najliczniej oraz w miejscach, w których je wcześniej widziano – w celu zapobiegania ich rozprzestrzenianiu się. Jest on bezbarwny, bezwonny i nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Co więcej, nie wymaga on żadnych przygotowań, a w czasie wykonywania dezynsekcji za pomocą żelowania ludzie mogą swobodnie przebywać w pomieszczeniu.

Jak uporać się z pluskwami?

Pozbywanie się pluskiew z domów i mieszkań często jest sporym wyzwaniem – nawet dla firm DDD. Szkodniki te bardzo szybko zadomawiają się w naszych łóżkach, przez co znacznie trudniej jest je wytępić. Warto jednak zastosować się do kilku poniższych porad, które pozwolą uporać się z nimi nieco szybciej. Przede wszystkim powinno się zacząć od:

  • Zdjęcia z łóżek całej pościeli, poszewek, prześcieradeł i koców, a następnie wyprania ich w temperaturze 60 stopni. W ten sposób łatwo uśmierci się pluskwy niezależnie od ich stadium rozwojowego. Koniecznie należy jednak uważać, aby podczas zdejmowania, a następnie przenoszenia pościeli, nie rozsypać pluskiew po domu. Dobrym wyborem jest spakowanie jej do worków, aby dopiero wtedy bezpiecznie przetransportować ją do łazienki lub pralni. Z kolei w przypadku, kiedy wypranie pościeli okazuje się być niemożliwe, można użyć dowolnej metody podgrzania jej do minimum 60 stopni – np. za pomocą streamera parowego.
  • Odkurzenia łóżek oraz jego okolic – najlepiej do tego celu użyć końcówki szczelinowej do odkurzacza. W ten sposób możliwe będzie dotarcie w każdy zakamarek. Koniecznie należy pamiętać o natychmiastowym wyrzuceniu worka z odkurzacza.
  • Osunięcia foteli oraz mniejszych mebli, które znajdują się nieopodal ściany – w ten sposób umożliwia się profesjonalistom łatwy dostęp do miejsc wymagających dezynsekcji. Jeśli tylko jest to możliwe, dobrze byłoby również odkręcić cokoły.
  • Zdjęcia ze ścian obrazów, zegarów oraz plakatów, a następnie pozostawienia ich w pomieszczeniu – nie można bowiem zapominać, że one także muszą zostać odpluskwione.
  • Dokładnym zamknięciu wszystkich okien.

Usuwanie pluskiew – co później?

W trakcie zabiegu usuwania pluskiew, w pomieszczeniach nie powinien przebywać nikt oprócz osoby wykonującej wspomniany zabieg. Po jego zakończeniu można powrócić do pomieszczenia dopiero po kilku godzinach. Należy wtedy dokładnie je wywietrzyć i zrobić mocny przeciąg. Ważne jest, aby nie niszczyć efektów zabiegu, sprzątając lub myjąc newralgiczne obszary, czyli te gdzie bytują pluskwy.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na miejsca, w których przechowujemy jedzenie, i unikać kontaktu preparatu z jakąkolwiek częścią ciała – w tym przede wszystkim jamą ustną. Nie można bowiem zapominać, że preparat jest trucizną. Wszystkie poszewki na poduszki i kołdry koniecznie trzeba wyprać, aby w ten sposób usunąć wszelkie ślady środków do dezynsekcji. Poręcze i ramy łóżka można natomiast z powodzeniem umyć wodą z detergentem. 

Nasza firma to godni zaufania specjaliści, których cechuje ogromne doświadczenie w branży i równie rozległa wiedza. W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji – chętnie przedstawimy dokładne kroki, jakie należy podjąć w danym przypadku i pomożemy w pozbyciu się zatruwających życie szkodników. Zależy nam, aby wszelkie przeprowadzane przez nas zabiegi w żadnym razie nie wiązały się z Państwa stresem – samodzielnie zajmiemy się przygotowaniem wszystkiego do zabiegu, jego prawidłowym przeprowadzeniem, a także doprowadzeniem lokalu do porządku. Udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania, a także rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą i zachęcamy do skorzystania z oferowanych przez nas usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *