Jak zabezpieczyć dom przed ptakami?
Gnieżdżące się i szukające schronienia ptaki niewątpliwie stanowią spory problem. Nie tylko niszczą elewacje, zanieczyszczają rynny czy gzymsy budynków, ale również powodują wiele innych szkód, przez które nie są mile widzianymi gośćmi w naszych domach. Warto więc mieć pojęcie, co zrobić, aby skutecznie pozbyć się ptactwa i uniemożliwić mu osiedlanie się w domu. Co należy wiedzieć na ten temat?
Zabezpieczenia przed ptakami – dlaczego warto?
Chcąc zadbać o kondycję elewacji, gzymsów, rynien, a także dachu, należy kontrolować obecność ptaków w tych miejscach. O wiele łatwiej jest bowiem powstrzymać nieproszonych lokatorów przed osiedleniem się niż pozbyć się ich, kiedy już na stałe zadomowią się w naszym domu.
Choć gruchanie może kojarzyć się z czymś przyjemnym, to jednak o wiele lepiej, kiedy słyszy się je w parku lub lesie, a nie na budynku swojego domu. Ptaki nie tylko powodują zanieczyszczenia czy zniszczenia, ale również roznoszą choroby oraz powodują alergie. Znacznie lepiej więc nie dopuścić do tego, aby zaaklimatyzowały się w miejscu, w którym żyjemy.
Szczególnie uciążliwe są nielubiane przez wielu gołębie, które nie tylko nie boją się ludzi, ale przede wszystkim chętnie przebywają w ich obecności, licząc na to, że zostaną nakarmione. Niestety, stosunkowo ciężko jest się ich pozbyć, gdy już zadomowią się w jakimś miejscu, dlatego warto rozważyć zabezpieczenie swojego budynku przed niechcianym ptactwem. Mimo wszystko należy jednak pamiętać, że w walce z ptakami trzeba sięgać jedynie po legalne i bezpieczne dla zwierząt środki, tak aby nie wyrządzić im krzywdy i tym samym nie złamać ustawy o ochronie przyrody.
Ochrona budynków przed ptakami – rodzaje
Zastanawiając się, jak zabezpieczyć elewację domu przed ptakami, należy zacząć od domowych sposobów, których zadaniem jest odstraszanie ptactwa podejmującego próby siadania na budynku naszego domu. Wiele osób stosuje różnego rodzaju ruchome figurki, wiatraczki czy nawet szeleszczące na wietrze reklamówki. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować któregoś z tych sposobów, to jednak w zdecydowanej większości okazują się one nieskuteczne. Jakie są więc rodzaje zabezpieczeń przed ptakami, z których warto zdawać sobie sprawę?
Kolce jako najlepsza ochrona przed ptakami
Okazuje się, że jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia przed ptakami są kolce, które jeśli zostaną odpowiednio zamontowane, są w stanie uniemożliwić ptakom nie tylko przysiadanie, ale również budowanie gniazd na budynku. Co ważne, kolce nie mają większego wpływu na estetykę domu, charakteryzując się jednocześnie wysoką trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Jeśli zdecydujemy się na takie zabezpieczenie przed gołębiami, koniecznie musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku istotnych zasad, dzięki którym zwierzętom nie stanie się krzywda. Najważniejsze jest, by kolce znajdowały się w widocznym dla ptaków miejscu – nie mogą być mocowane we wnękach balkonów, czy umieszczane bokiem lub w dół. Powinny być również tępo zakończone, tak aby nie ranić zwierząt. Niektórzy decydują się też na stosowanie plastikowych kolców. Co istotne, tego typu zabezpieczenia przed ptakami można wykorzystywać nawet w trudno dostępnych miejscach.
Spirale a ochrona budynków przed ptakami
Choć kolce sprawdzą się w większości miejsc, to jednak mimo wszystko nie wszędzie i nie zawsze ich montaż będzie możliwy. Tam, gdzie konieczne będzie posłużenie się innym rodzajem zabezpieczenia, z pomocą przychodzą spirale, które z powodzeniem można wykorzystać na:
- parapetach,
- barierkach,
- daszkach,
- gzymsach,
- krawędziach dachów.
Co ważne, sposób montażu tego typu ochrony przed ptakami jest taki sam, jak w przypadku kolców – podobnie, jeśli chodzi o działanie. Zadaniem spirali jest bowiem przeciwdziałanie przesiadywaniu ptactwa na konkretnych elementach budynku. Niekiedy zdarza się jednak, że ptaki z racji na swoją inteligencję oraz determinację, dają radę przedostać się do wnętrza spirali. Warto więc zadbać o to, aby zabezpieczenie było dobrane w odpowiedni sposób – tylko wtedy będzie ono wystarczająco skuteczne.
Siatki jako skuteczna ochrona przed ptakami
Ci, którym zależy na zabezpieczeniu przed ptakami dużych powierzchni, powinni rozważyć wykorzystanie siatek. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są one nieco mniej estetycznym rozwiązaniem od kolców. Dobrym sposobem, aby ograniczyć ich widoczność, może być kolorystyczne dopasowanie do połaci dachowej.
Dlaczego siatki stanowią odpowiednie zabezpieczenie przed gołębiami? Przede wszystkim dlatego, że są nierozciągliwe, dostępne w wielu różnych rozmiarach oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Zabezpieczenia przed ptakami a szczeliny wentylacyjne
Wiedząc już, jak zabezpieczyć elewację domu przed ptakami, warto także pamiętać o zwróceniu uwagi na szczeliny wentylacyjne, które znajdują się w okapie dachu. Sprawdzonym i polecanym rozwiązaniem może być na przykład:
- grzebień okapu,
- grzebień okapu z kratką wentylacyjną,
- taśma wentylacyjna okapu.
Zadaniem każdego z tych zabezpieczeń jest ochrona przed zasiedleniem nie tylko przez ptactwo, ale również gryzonie czy insekty. Jak więc można się domyślić, zastosowanie takiego rozwiązania jest bardzo mądrym posunięciem, o którym warto pamiętać podczas zabezpieczenia budynku swojego domu przed niechcianymi ptasimi lokatorami.
Ochrona budynków przed ptakami – dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów?
Nie każdy ma na tyle dużo wiedzy i czasu, aby samodzielnie zamontować zabezpieczenia przed ptakami. Dobrym rozwiązaniem jest więc w takim przypadku skorzystanie z usług firmy, która profesjonalnie pomaga w ochronie budynków przed działaniem ptactwa.
Specjaliści z firmy Radpol od lat zajmują się pozbywaniem nieproszonych ptasich gości, rozwiązując tym samym problem związany z ich odchodami, czy chorobami lub alergiami, jakie mogą powodować. Nie wiedząc, jak zabezpieczyć dach przed gołębiami, warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy zajmą się tym samodzielnie, skutecznie pozbywając się ptactwa.