Różnica pomiędzy dezynfekcją a dezynsekcją
Choć dezynfekcja i dezynsekcja to zupełnie różne od siebie procedury, to jednak ze względu na podobne nazwy często są przez ludzi mylone. Pierwszy termin odnosi się do odkażania, natomiast drugi – usuwania siedlisk insektów. Tym, co je łączy, jest jednak przede wszystkim higiena. Co warto wiedzieć na ich temat?
Dezynfekcja – na czym polega?
Dezynfekcja jest jedną z podstawowych czynności higienicznych, które każdego dnia wykonuje się nie tylko w placówkach medycznych, ale również w miejscach, w których odbywa się produkcja lub przetwórstwo żywności. Co ciekawe, dezynfekcji mogą podlegać zarówno różnego rodzaju powierzchnie i przedmioty, jak i ciało człowieka lub woda. Często również przeprowadza się dezynfekcję incydentalnie, czyli po zmarłych lub chorych osobach, a także padniętych zwierzętach. Niezbędne jest jednak właściwe podejście do całego procesu, tak aby skutecznie zniszczyć wszystkie drobnoustroje, grzyby, wirusy oraz bakterie – do tego celu wykorzystuje się więc zarówno metody chemiczne, jak i fizyczne, czyli:
- środki odkażające,
- wyparzanie,
- promieniowanie UV,
- promieniowanie jonizujące.
Dezynsekcja – co warto wiedzieć?
Dezynsekcja z kolei jest niczym innym aniżeli walką z owadami, które uważa się za szkodniki – mowa tutaj zarówno o tych latających, jak i biegających, czyli prusakach, karaluchach, pluskwach, mrówkach, molach, komarach, a także muchach. Co więcej, dezynsekcja często wiąże się także z usuwaniem gniazd szerszeni i os. Z racji na złożoność tego procesu, którego zadaniem jest zwalczanie nie tylko dorosłych osobników, ale również larw, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby poradzić sobie z takim zadaniem. Niezbędne będzie użycie specjalistycznych środków chemicznych i fizycznych, a także mechanicznych oraz biologicznych.
Dezynfekcja a dezynsekcja – czym się różnią?
Wiele osób zastanawia się, czym różni się od siebie dezynfekcja a dezynsekcja. Różnica polega przede wszystkim na sposobach przeprowadzania tych czynności, a także metodach, jakie stosuje się do skutecznego oczyszczania powierzchni. Celem dezynfekcji jest zlikwidowanie niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów – przeprowadza się więc ją w miejscach, w których pojawia się ryzyko namnażania groźnych wirusów oraz bakterii. Szczególnie istotna jest w placówkach medycznych, lokalach gastronomicznych oraz budynkach użyteczności publicznej. Niekiedy przeprowadzana jest także w domach prywatnych – zwykle są to sytuacje, w których dochodzi do śmierci jednego z domowników.
Dezynsekcja z kolei ma na celu likwidację owadów. Wykonuje się ją na wiele różnych sposobów, z czego bardziej tradycyjnymi metodami są pułapki lepowe oraz specjalne żele, które pozwalają na usunięcie siedlisk owadów. Obecnie przeprowadza się ją także przy użyciu pary lub też nowoczesnych technologii, które polegają na zamgławianiu termicznym lub UV.
Niezależnie od tego, jaką metodę usuwania szkodników się wybierze, każda sprowadza się do zastosowania skutecznego preparatu insektobójczego, który pozwala natychmiastowo pozbyć się owadów, dając gwarancję ich eliminacji na długi czas po użyciu.
Dezynfekcja i dezynsekcja – dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów?
Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie zwalczać drobnoustroje i likwidować insekty, to jednak znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z usług fachowców, którzy podejmą się tego zadania, stosując wysokiej klasy środki, charakteryzujące się o wiele wyższą skutecznością, niż te ogólnodostępne na rynku. Co więcej, profesjonaliści posiadają również niezbędny i zaawansowany sprzęt, który umożliwia właściwe wykonanie dezynfekcji i dezynsekcji.
Wybierając ofertę firmy Radpol można też mieć pewność, że zastosowane zostaną właściwe środki ostrożności, które pozwolą zachować bezpieczeństwo nie tylko osób lub zwierząt przebywających na obszarze, na którym toczą się prace, ale także chociażby zapasów żywności.